Interesto.pl
I N T E R E S T O

Loading

obraz

Zawieszenie zadłużonej spółki

Twoja spółka ma problemy finansowe i szukasz opcji, żeby wszystko poukładać? To co w sytuacji, gdy zawieszasz jej działanie?

W sytuacji, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) boryka się z problemami finansowymi i narastającym zadłużeniem, zarząd lub wspólnicy mogą rozważać różne scenariusze. Jednym z pomysłów, który czasem przychodzi do głowy, jest zawieszenie działalności gospodarczej. Wydaje się to kuszącą opcją – chwilowe "zamrożenie" aktywności, przeczekanie trudnego okresu, być może ograniczenie kosztów. Jednak czy zawieszenie działalności zadłużonej spółki z o.o. jest w ogóle możliwe i czy stanowi realne rozwiązanie problemu długów? Niestety, odpowiedź na to drugie pytanie jest zazwyczaj przecząca.

 

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej spółki?

 

Zgodnie z przepisami Prawa przedsiębiorców oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), spółka z o.o. (podobnie jak inne podmioty wpisane do KRS) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Jest to formalne, czasowe zaprzestanie prowadzenia aktywnej działalności, zgłaszane do odpowiedniego sądu rejestrowego (KRS). Zawieszenie może trwać od 30 dni do maksymalnie 24 miesięcy. Kluczowym warunkiem formalnym, aby spółka z o.o. mogła skutecznie zawiesić działalność, jest niezatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę.

 

Warunki formalne zawieszenia spółki z o.o.

 

Aby skutecznie zawiesić działalność spółki z o.o., konieczne jest spełnienie kilku warunków formalnych. Przede wszystkim, jak wspomniano, spółka nie może zatrudniać pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Ponadto, zazwyczaj wymagana jest uchwała wspólników zezwalająca zarządowi na złożenie wniosku o zawieszenie (chyba że umowa spółki stanowi inaczej). Sam wniosek o zawieszenie składa się do KRS na odpowiednim formularzu, wskazując okres zawieszenia.

 

Zawieszenie a długi – kluczowa zależność

 

Teraz dochodzimy do sedna sprawy: jak istnienie długów wpływa na możliwość i sens zawieszenia działalności spółki?

 

Czy długi formalnie uniemożliwiają zawieszenie? Co do zasady, przepisy nie uzależniają możliwości złożenia wniosku o zawieszenie działalności od braku zadłużenia. Jeśli spółka spełnia warunki formalne (głównie brak pracowników), to technicznie może złożyć wniosek o zawieszenie do KRS, nawet jeśli posiada długi.

 

Czy zawieszenie rozwiązuje problem długów? Absolutnie nie. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje zniknięcia długów ani wstrzymania obowiązku ich spłaty. Zobowiązania spółki nadal istnieją, a wierzyciele wciąż mają prawo dochodzić swoich roszczeń.
Konsekwencje zawieszenia dla zadłużonej spółki: Zawieszenie działalności nie chroni spółki przed działaniami wierzycieli. Mogą oni nadal wysyłać wezwania do zapłaty, kierować sprawy do sądu, uzyskiwać tytuły wykonawcze i składać wnioski o egzekucję komorniczą. Co więcej, zawieszenie nie wstrzymuje naliczania odsetek od zaległych zobowiązań. Wierzyciele mogą również złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości zawieszonej spółki, jeśli jest ona niewypłacalna.

 

Co dzieje się ze spółką i jej zobowiązaniami w okresie zawieszenia?

 

W okresie zawieszenia działalności, spółka z o.o. nie może prowadzić aktywnej działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Może jednak wykonywać pewne czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności, regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

 

Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie zobowiązania spółki pozostają w mocy. Długi nie znikają, odsetki mogą nadal narastać, a wierzyciele mogą podejmować kroki prawne w celu ich odzyskania. Co więcej, zawieszenie działalności nie zwalnia członków zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeśli egzekucja z jej majątku okaże się bezskuteczna (zgodnie z art. 299 Kodeksu spółek handlowych). Wręcz przeciwnie, zaniechanie działań (np. niezłożenie wniosku o upadłość w odpowiednim czasie, co jest obowiązkiem zarządu nawet w okresie zawieszenia, jeśli spółka stała się niewypłacalna) może pogłębić odpowiedzialność zarządu.

 

Zawieszenie jako strategia dla zadłużonej spółki – czy to ma sens?

 

Biorąc pod uwagę powyższe, zawieszenie działalności zadłużonej spółki z o.o. jako strategia na rozwiązanie problemów finansowych zazwyczaj nie ma sensu. Korzyści są minimalne – głównie potencjalne oszczędności na niektórych kosztach administracyjnych (np. brak obowiązku składania niektórych deklaracji podatkowych, jeśli nie ma żadnych transakcji).

 

Ryzyka są natomiast ogromne: brak możliwości generowania przychodów na spłatę długów, dalsze narastanie odsetek, nieustające działania wierzycieli i komorników, a przede wszystkim – brak ochrony dla zarządu przed osobistą odpowiedzialnością za długi niewypłacalnej spółki. Zawieszenie może wręcz pogorszyć sytuację, dając wierzycielom sygnał, że spółka ma poważne problemy i skłaniając ich do bardziej zdecydowanych działań.

 

Alternatywy dla zawieszenia zadłużonej spółki

 

Zamiast "chować głowę w piasek" poprzez zawieszenie działalności, zarząd zadłużonej spółki powinien rozważyć aktywne i konstruktywne rozwiązania problemu zadłużenia. Do najważniejszych należą:

 

Restrukturyzacja: Formalne postępowania restrukturyzacyjne (np. postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie układowe, sanacyjne) pozwalają na zawarcie porozumienia z wierzycielami, redukcję lub rozłożenie na raty zadłużenia, przy jednoczesnej możliwości kontynuowania działalności i ochrony przed egzekucją.

 

Upadłość: Jeśli spółka jest trwale niewypłacalna i nie ma szans na skuteczną restrukturyzację, zarząd ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jest to procedura prowadząca do likwidacji majątku spółki i zaspokojenia wierzycieli w możliwym zakresie, ale jednocześnie stanowi legalny sposób na zakończenie działalności niewypłacalnego podmiotu i może (choć nie musi) uwolnić zarząd od odpowiedzialności za długi spółki.

 


Zawieszenie działalności gospodarczej jest narzędziem administracyjnym przeznaczonym dla czasowo nieaktywnych, ale wypłacalnych podmiotów, które planują wznowić działalność w przyszłości. Nie jest to w żadnym wypadku sposób na rozwiązanie problemu zadłużenia. Dla spółki z o.o. borykającej się z długami, zawieszenie jest rozwiązaniem pozornym, które nie chroni ani spółki, ani jej zarządu przed konsekwencjami niewypłacalności. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie realnych działań restrukturyzacyjnych lub, w ostateczności, złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

O Autorze

icon Blog icon

Zobacz także:

shape
thumb
icon Kontakt icon

Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy!